Home � Bilim | Sanat ve Edebiyat

Son Neandertal Ao

 

Son Neandertal Ao  (Ao, le dernier Néandertal)


 

http://www.imdb.com/title/tt1526578/

 

Yönetmen: Jacques Malaterre

(2010 yapımı bir Fransız filmidir.)


   Yaklaşık 230 bin ile 30 bin yıl öncesinde yaşamış olan Homo (sapiens) neanderthalensis ile Homo sapiens türlerinin, genetik kanıtlara göre 80 bin-50 bin yıl öncesi dönemde, aynı ortamda yaşamış ve hatta çiftleşmiş oldukları düşünülmektedir. Filmde de, bir Neandertal erkeği olan Ao ile bir H.sapiens kadını olan Aki'nin bu bilgilerin ışığında yaşadıkları kurgusal süreç anlatılıyor. (Buradan sonrası spoiler içermektedir!)

 

   Ao, kabilesiyle yaşayan ve yeni bir bebek sahibi olmuş olan bir klan üyesidir. Birgün klanı başka ilkel insanlar (bunların H. sapiens olduklarını anlıyoruz)  tarafından katledilir, bebeği Nea da katledilenler arasındadır. Yalnız ve çaresiz kalan Ao, bir çocukken başka klana verilmiş olan kardeşi Oa'yı bulmak üzere yolculuğuna başlar. Bu esnada, başka bir H. sapiens kabilesi tarafından ele geçirilir, kampa getirildiğinde kendisi gibi tutsak olarak bulunan hamile bir H. sapiens kadını görür. Bu Aki'dir. Bir şekilde buradan kurtulur, Aki de kargaşadan nasiplenip kaçmayı başarır. 

 

    Birlikte seyahat etmeye başlarlar; ikisinin amaçları çok farklı olsa da. Ao kardeşini bulmak istemekte, Aki ise kendi kabilesine dönmek ve bebeğini güven içinde doğurmak istemektedir. Bebeğin doğumuyla (yarı oturur-yarı ayakta gerçekleşen bu doğum sahnesi, hastane koridorlarında beklediğimiz gergin saatleri anlamsız kılacak kadar ilkel koşullarda olur) Ao bir anda, Aki'nin bebeğini kendi öldürülen bebeği Nea ile özdeşleştirir. Aki başından beri bu çirkin bulduğu, garip görünümlü yaratıktan korkmakta ve tiksinmektedir. Kendisinden farklı bir tür olması nedeniyle, hareketlerine ve davranışlarına anlam veremediği açıktır. Ao, bebeği annesinden habersizce alıp götürdüğünde de bu korkularında bir anlamda haklı çıkar. Ama Ao, hiçbir canlıya zarar verecek yapıda değildir, doğaya adeta tapar, yaşama ve içinde barındırdığı tüm güzelliklere hayranlığını gizlemeyen, sempatik ve günümüz insanından çok daha vicdanlı bir insan türüdür filmde.

 

     Birbirinden yine de kopamayan ikili -hatta artık üçlü- bir süre sonra birbirlerinin dilini öğrenmeyi ve az da olsa iletişim kurmayı başarır. Yeri gelir Ao, bebeği ve anneyi vahşi kabilenin saldırılarından korur; yeri gelir Aki Ao'yu kendi klanında keşfedilmiş olan bitkilerden yaptığı karışımlarla iyileştirir, hem bebeğini hem Ao'yu sırtına alıp güvenli bir yere taşır. İkisi de farklı koşullar altında birbirinin hayatını kurtarır. Aki'nin sütü tükendiğinde, Ao'nun bulduğu anne atın memesinden süt içen bebek sahnesi, oldukça etkileyiciydi mesela. Bu aşamada artık bir çift haline gelen ikili, yolculuklarına bu şekilde, adeta anne-baba ve çocuk halini almış olan bir çekirdek aile olarak devam eder.

 

    Neandertal insanın bilinen özelliklerinin yanı sıra (ölülerini gömme, soğuk ve sert şartlarda hayatta kalma yeteneği, ateşi ve silahları kullanma vb) bazı olası özellikleri de anlatılmış filmde. Neandertal Ao'nun doğaya neredeyse bir panteist gibi yaklaşması, doğaya saygı duyması, hayvanlarla iletişim kurmaya çalışması, onların dilinden anlaması, öpüşmek yerine yalamayı tercih etmesi (H. sapiens'te de vardır bu davranış), can almanın yanlış olduğunu düşünmesi vs filme özgü ve kurgusal olsa mümkün görünür. 

 

   H. sapiens'ler (yani biz) genel olarak vahşi, acımasız ve vicdansız insanlar olarak canlandırılmış. Kendilerine has ayinleri, fiziksel açıdan onları daha da vahşi gösteren yüz, vücut ve saç boyaları, kurban edilen tutsakların iç organlarının sökülüp yenmesi gibi çeşitli gelenekleri anlatılmış. Diyalogların haliyle çok az olduğu, biraz da belgesel havasında izlenmesi gereken, yaratıcı ve düşündürücü bir film. İzlemenizi tavsiye ederim.

 

 

  •  İnsanın evrimi ile ilgili daha fazla bilgi almak için tıklayın.
  •  Neandertal insan hakkında 9 dakikalık bir video izlemek için tıklayın.  

 

 

 

 

 

 

 
 


Comments (2) -

Ozan Öztürk
Turkey Ozan Öztürk said:

evrimle ilgilenen herkesin izlemesini öneririm
Paylaşım için teşekkürler..

Garon Boyd
United States Garon Boyd said:

Is there an english version of this film!

Pingbacks and trackbacks (2)+

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading