Home � Din | Sanat ve Edebiyat

Four Lions (Dört Aslan)

    

 

  Yönetmen: Christopher Morris (2010 yapımı) 

   IMDB


  

 

 

   ‎"Bu dünyadaki en kötü insanlar kötü şeyler yapanlar değil, başkalarına yaptıranlardır."  Filmin özeti de bu aslında...

 


 

 

   İngiltere'de yaşayan bir grup Pakistanlı'nın mücahit olma ve cihad hayallerini anlatan, bu yolla da İslam'ın birbiriyle çelişen şehitlik - iyilik - fedakarlık - Allah sevgisi ve kulluğu - şeriat - teslimiyet - emperyalizm karşıtlığı maskesi altında diğer dinlere tahammülsüzlüğü gibi kavramlarını tiye alarak barındırdığı saçma paradoksları ortaya döken, ama bunu yaparken Batı'nın da İslam'ı yorumlayışındaki abuk kafa yapısını gözler önüne seren eğlenceli ama düşündürücü bir komedi filmi.


 

 

   Aynı çelişki yumağı altında izleyen bir çok radikal İslam yanlısını da kızdıracağına inanıyorum bu filmin. Ilımlı müslümanları havaya uçurarak hem medyanın ilgisini çekerek sahte bir İslam düşmanlığı yaratıp ortamı hareketlendirmek, hem de ılımlı kesimin bu saldırıyı yapanların İslam karşıtları olduğunu düşünmesine yol açarak onların da radikalleşmesini sağlamak gibi bir taşla iki kuş vurma gayesindeki karakter Barry (Nigel Lindsay), camiye gidip inandığı ve uğruna kendisini havaya uçurmayı aklına koyduğu dinin ibadetini yapmaktan bile aciz bir karakter örneğin. Diğer tarafta yine mücahit ve sonunda şehit olma arzusuyla ekibin başı konumunda izlediğimiz Omar (Riz Ahmed) karakteri de, radikal islamcıların olayları ve insan psikolojisini nasıl kendi çıkarları uğruna çarpıtabildiğine güzel bir örnek teşkil ediyor.

 

   Filmdeki diyaloglar zekice kurgulanmış, gündelik hayatımızda her an karşımıza çıkan önyargılı ve zeka kıvılcımından yoksun insanların düşünce yapısını görmemize yetecek ölçüde de "hayatın içinden". Omar'ın 10 yaşındaki oğluna anlattığı gece masalları (Aslan Kral Simba'nın cihad serüveni) ilk etapta izleyeni güldürse de, aslında altında yine zekice kurgulanmış gizli kara-komedi replikleri barındırıyor. "Bir çocuk bu masallarla büyürse, 18 yaşına geldiğinde dünyaya ve diğer dinlerden olan insanlara hangi gözle bakacak?" diye soruyoruz kendimize..

 

 

   Film, sinema ödülleri içinde en kaliteli seçimleri yaptığını düşündüğüm BAFTA jürisinden de en iyi film ödülü kazanmış, birçok başka festival adaylığının yanı sıra Sundance Film Festivali'nde de Jüri Büyük Ödülü'ne aday gösterilmiştir. 

 

 

   2002 yılında ilk kısa filmi My Wrongs'ı çeken yönetmenin ilk uzun metrajlı film çalışmasıdır. 

 

   Ülkemizde de !f İstanbul 2010 AFM Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali'nde gösterilmiştir. 


 

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading