Home � Bilim

Muhtemel Higgs bozonu ile ilgili yapılan son açıklama

   

  CERN basın açıklamalarının yapıldığı sitede bugün (4 Temmuz 2012) yayınlanan haberin çevirisidir:

 
   Bugün CERN'de yapılan seminerde ATLAS ve CMS grupları, her iki deneyde de 125-126 GeV(gigaelektronvolt) aralığında kütleye sahip olan yeni bir parçacık bulduklarını açıkladı. Atlas grubundan Fabiola Gianotti, sonuçların henüz yayınlanmaya hazır olmadığını ama çok heyecanlı olduklarını bildirdi. CMS grubundan Joe Incandela ise konuyla ilgili şunları söyledi:

  "Bulgular henüz çok yeni, ama 5 sigma düzeyinde kaydettiğimiz 125 GeV kütleli bir parçacığa işaret eden sinyaller, bunun kesinlikle yeni bir parçacık olduğunu gösteriyor. Bunun bir bozon olduğunu biliyoruz, bugüne kadar bulduğumuz en ağır bozon. Sonuçlar çok belirgin ve bu nedenle de çalışmaların devamında çok özenli olmamız ve çapraz kontrolleri dikkatlice yapmamız gerekiyor."

  CERN Başkanı Sergio Bertolucci şöyle dedi: "Heyecanlanmamak elde değil. Geçen sene, 2012 yılında ya Higgs bozonu benzeri yeni bir parçacık bulacağımızı, ya da bulamamamız halinde Standart Model'den Higgs olasılığını çıkarmak zorunda kalacağımızı söylemiştik. Görünen o ki, bu yeni parçacık gelecekte bize yeni ufuklar açacak."


   Standart Model, maddeyi oluşturan parçacıkları ve bu parçacıkların birbirleriyle etkileşimlerini temsil eden üç kuvveti (elektromanyetik kuvvet, zayıf kuvvet ve güçlü kuvvet) açıklıyor. Bugün duyurulan sonuçların henüz çok yeni olduğu ve Temmuz ayı içerisinde daha kapsamlı bir şekilde üzerine gidileceği, yine Temmuz ayı içerisinde de bilimsel yayının yapılacağı bildirildi. Yıl boyunca konuyla ilgili çalışmalara devam edilerek çok daha detaylı veriler elde edilecek. Sonraki adım, bulunan parçacığın özelliklerini ve evreni anlamak için bize sunacağı yeni bilgileri tam olarak kavramak yönünde olacak. Bu parçacık uzun süredir beklenen Higgs Bozonu mu, yoksa daha da ilginç bir şey mi? Bugün evrende gözlemleyebildiğimiz bütün madde, toplamın sadece %4'ü gibi görünüyor. Eğer bu yeni parçacık Higgs parçacığının egzotik bir formuysa, kalan %96'yı da anlamamıza ışık tutacak demektir. 


   Çeviri: felis agnosticus *Yazının orijinali

 

 

   Higgs Bozonu'nun isim babası olan Profesör Higgs'in 1964 yılında ortaya attığı teorisine göre, diğer parçacıklara kütle sağlayan kütlesiz bir parçacık. Higgs, heyecanını şöyle dile getirdi: 

    "CERN'deki bilim insanlarını bugünkü sonuç nedeniyle kutlamak gerekir. Bu, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı ve benzeri diğer deneyler için büyük bir başarı. Bu sonuçlara bu kadar hızla ulaşılması da hayret verici. Bunun ben yaşarken gerçekleşeceğini hiç beklemiyordum, aileme şampanyayı buzdolabına koymalarını söyleyeceğim" dedi.

    

   Şüphesiz önümüzdeki günlerde, aylarda, yıllarda bu keşiften yola çıkılarak yepyeni bilgiler elde edilecek, ancak bir kez daha bilimin emin adımlarla ilerleyişine, bulguların tekrar tekrar özenle test edilişine tanık oluyoruz. Akla, bilime ve kanıtlara saygıyla..

 


   Higgs bozonu arayışları için yapılan CMS deneyinde, proton-proton çarpışması sırasında oluşan izlerin izleri.


   "Higgs Bozonu, başka parçacıklara bozunmadan önce saniyenin sadece küçücük bir kısmı kadar yaşayabilen kararsız bir parçacıktır. Bu yüzden deneyler onu sadece bozunma ürünlerini ölçerek gözlemleyebilirler. Maddenin kesin bir açıklamasını verebilen çok başarılı bir kuram olan Standart Model’e göre Higgs Bozonu ‘kanal’ adı verilen belli parçacık karışımlarına bozunur ve bozunmanın hangi kanallara dağılacağını kütlesi belirler. ATLAS, çalışmalarını birbirini tamamlayan iki kanal üzerinde yoğunlaştırmıştır: Higgs’in iki fotona veya dört leptona bozunması. Bu kanalların her ikisi de mükemmel bir kütle çözünürlüğüne sahiptir; ancak, iki foton kanalında büyük ama ölçülebilir bir ardalan üzerinde ufak bir sinyale karşın, dört lepton kanalında çok çok küçük bir ardalan üzerinde daha ufak bir sinyal vardır. Her iki kanal da aynı yerde istatistiksel olarak anlamlı bir fazlalık gösterdiler: 126 GeV’lik bir kütle civarında. Bu iki kanalın istatistiksel olarak birleştirilmesi, sinyalin anlamlılığını 5 sigma olarak verir ki, bu da Higgs içermeyen bir evrende, 3 milyon deneyde sadece bir kez bu kadar güçlü bir sinyalin tesadüf olarak ortaya çıkabileceği anlamındadır.Şimdiki sonuçlar, geçen Aralık ayında CERN’de verilen seminerde gösterilen ve bu yılın başında basılmış olan çözümlemelerin bir güncellemesidir." (Kaynak)

 

   Yanlış bir şekilde konuşma diline geçmiş olan ve Tanrı Parçacığı (God Particle) ismiyle anılmaya başlanan Higgs bozonu ve bu isim karışıklığının sebebiyle ilgili sayın İTÜ Fizik Mühendisliği'nden Doç Dr. Kerem Cankoçak'ın daha önce yapmış olduğu açıklama:

 

 

 

   Konuyla ilgili CNN türk haberini izlemek için tıklayın.

   

   Ayrıca CERN'in kısa bir tarihçesi, buluşun anlamı ve önemi hakkında yazılmış şu iki yazıyı da tavsiye ederim:

 Pingbacks and trackbacks (1)+

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading