Home � Belgesel ve sunumlar | Bilim | Din

Yeni Başlayanlar İçin Yaşamın Kökeni

 

 

 

   Bir köy muhtarsız, bir iğne ustasız olmaz! Evrendeki bu mükemellik, bu düzen, nasıl bir yaratıcı olmadan var olabilir? Şaka şaka :) Bu video, bu ve benzeri bilimsellikten uzak argümanlara biyoloji ve kimya biliminin ışığında cevap veriyor. Ayrıca gezegenimizdeki yaşamın kökenine ilişkin birkaç hipotezi çok özet olarak anlatıyor. Özellikle RNA Dünyası ve Kil hipotezlerini merak edenler için konuya kısa bir giriş teşkil edecektir.

 

* "Evrim, termodinamiğin 2. yasasını ihlal ediyor!" şeklindeki  argümanın cevabı için bkz: Hayır, hattâ tam tersi!


   Doğa bilimlerinde abiyogenez, canlı yapıların cansız maddelerden doğal kimyasal süreçlerle nasıl oluştuğunu, dolayısıyla dünyada yaşamın nasıl ortaya çıktığını açıklayan terimdir. Abiyogenezin kendisi bir kuram olmakla birlikte, işleyişine dair pek çok hipotez vardır. Sık sık evrim teorisi ile karıştırılan abiyogenez hipotezleri, henüz evrim teorisi gibi şüpheye yer bırakmayacak şekilde kanıtlarla desteklenmemiştir; ancak önümüzdeki yıllarda mutlaka "hipotez" düzeyinden "teori ve kuram" düzeyine yükselecektir. Hatırlatmakta fayda var: Evrim teorisi ilk canlının nasıl ortaya çıktığını değil, canlıların nasıl türleştiğini ve değiştiğini açıklayan bilimsel kuramdır.


    Videoda da belirtildiği gibi, madem bu süreç DNA'dan önce ve sonradan da DNA sayesinde kendiliğinden işliyor, Tanrı hangi aşamada devreye giriyor olabilir? Hadi bakalım ateistler, buna da cevap verin! :)

 

   ** Mevcut abiyogenez hipotezlerinden bazılarının anlatıldığı videoyla birlikte şu yazının da okunması faydalı olur (tıklayınız).

 

   Serinin diğer bölümleri :

 


 

 

Şu yazılar da ilginizi çekebilir:

Comments (1) -

thelordy
United Kingdom thelordy said:

selam,
emek harcamissiniz, bende siz gibiydim, ancak simdi baska seylere de emek harcamam gerektigini anladim, umarim sizde denersiniz.
Bu arada sizin headline i cemaatten oldugunu bildigim bi arkadas'a soyledim, "ustadin kitabini mi okuyosun?" dedi Smile bilginize.
cheers!

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading