Home � Bilim | Sanat ve Edebiyat

İnsanın Türeyişi ve Cinsel Seçilim (yeni çeviri)   

   Tüm bilimseverlere müjde! Charles Darwin’in 1871 yılında yayımlanan İnsanın Türeyişi ve Cinsel Seçilim  (The Descent of Man, and Selection in Relation to Sex) isimli dev eseri, 2 cilt halinde Alfa Yayınlarından çıktı. Bu çeviriyi, Darwin’in kitabının 1874 tarihli baskısından yaptım. Türlerin Kökeni’nin (1859) ardından, çok daha fazla referans ve olgu örneği vererek evrim kuramına insanı da dahil eden ve seçilim mekanizmalarına cinsel seçilimi ilave ederek kuramını daha da ayrıntılandıran, çok daha cesur bir Darwin ile karşılaşacaksınız. Doğanın, karmaşık olmakla birlikte bütünüyle sebep-sonuç ilişkisine dayanan işleyişini sorgulamanın tadına varmanız dileğiyle, iyi okumalar dilerim.


 İLGİLİ VİDEOLAR:


* Türlerin Kökeni ve İnsanın Türeyişi kitaplarının yazım & çeviri süreçleri ve içerikleri hakkında konuştuğumuz yayını buradan;

* Cinsel Seçilim kitabı ve cinsel seçilim üzerine konuştuğumuz yayını buradan,

* Ateizm Derneği-Bilim ve Felsefe Okulu'nda yaptığım "Yanlış Anlaşılan Bir Deha: Charles Darwin" başlıklı sunumu buradan izleyebilirsiniz.

* Darwin'in "İnsanda ve Hayvanlarda Duyguların İfade Edilmesi" isimli son kitabı yeni çevirisiyle yayımlandı.


 


.

Comments (5) -

sinan altan özkan
Turkey sinan altan özkan said:

Bahar hn.
Evrim ile ilgili bilimsel çevrelerde tartışmalar yıllarca devam etmekte.Sanıyorum bu tartışmalar asla bitmeyecek.Bunları bir kenara bırakalım size çok basit  bir soru sormak isterim.
Varsayalım ki insanoğlunun evrimi bazı çevrelerin dediği gibi maymundan başlamış olsun.
Günümüzde dünya üstünde milyarlarca insan varken belkide milyonlarca da maymun var.Peki arada evrilen insan türleri neden yok?Zamanı durdurmak mümkün olmadığına göre en azından belirli aralıklarla evrilen insan türü olması gerekmiyor mu?Maymun var,insan var ama aradakiler yok...Mantıklı mı sizce? Bilimsel olarak nasıl açıklanacak bu durum?

Akay
Turkey Akay said:

Tamda bu konuda araştırma yapıyodum. Teşekkürler.

Admin
Turkey Admin said:

Sayın Sinan Altan Özkan, insanın evrimi maymundan başlamamıştır, bunu kim diyorsa evrim konusunu iyi araştırmamış demektir. Sorularınızın cevaplarını şu iki yazıda bulabilirsiniz:

Evrim devam ediyorsa neden dünyada hala maymunlar var? www.baharkilic.org/.../...-hala-maymunlar-var.aspx

İnsanın evrimi : www.baharkilic.org/.../insanin-evrimi.aspx

Pelin Toksavul
Turkey Pelin Toksavul said:

Bugün genetik bilimi ve bilgisayar teknolojisinin  bize sağladığı veriler ışığında artık evrime "sadece bir teori"  diyemeyiz.
Evrende yaşamın oluşumunu ve seyrini anlamada kritik olan bu kavramı biz okullarda görmezden geldikçe maalesef toplum olarak gerilerde kalmaya mahkumuz.

Bahar hn, bu çok önemli yapıtı ve diğerlerini bize yeni baskıda kazandırdığınız için Alfa Bilim ve size teşekkürler...

Admin
Turkey Admin said:

Sayın Pelin Toksavul,

Güzel sözleriniz ve evrim konusundaki bilinçli tutumunuz için ben teşekkür ederim Smile

Pingbacks and trackbacks (1)+

Add comment
  Country flag
biuquote
  • Comment
  • Preview
Loading